Скандал на Харківщині: Вчителі кажуть, що прокуратура позбавляє учнів майбутнього заради землі

В Харківській області адвокат вважає, що дії прокуратури є протиправними

У 2021 році в Україні відкриється ринок землі та комусь дуже сильно хочеться забрати у шкіл землю. До такого висновку наразі приходять освітяни кількох навчальних закладів на Харківщині.

Останнім часом в харківських інтернет-виданнях з’явилися публікації про те, що Куп’янською окружною прокуратурою було подано до Господарського суду Харківської області 3 позови в інтересах держави про визнання недійсними договорів про співробітництво, укладених між приватним с/г підприємством ПСП "Тавільжанське" та навчальними закладами, розташованими на території Дворічанської селищної ради, а саме Тавільжанським ліцеєм та Пристанційною гімназією.

У 2016 році прокуратура вже подавала позовні заяви до навчальних закладів Дворічанського району про вимоги земельних ділянок, але тоді суди відмовили прокуратурі у розгляді позовів.

Чому саме зараз прокуратора направила позови та чи пов’язано це з відкриттям ринку землі у поточному році? Цікаво також дізнатися, як використовуються земельні ділянки, як розподіляють матеріальну допомогу, що надається школам сільськогосподарським підприємством, чи доходять ці кошти до дітей і врешті, що очікує на школи, якщо прокуратура таки відбере землі.

Коли та з якою метою школи отримали землі, а також як розподіляються кошти від співпраці

Наприкінці 90-х років, коли життя в Україні змінювалося і почалися труднощі з фінансуванням освіти, усім школам Дворічанського району були виділені земельні ділянки для навчальних та дослідницьких цілей без надання будь-якої матеріально-технічної бази, необхідної для обробітку землі. Спочатку з обробітком землі навчальним закладам повністю допомагали місцеві колгоспи: надавали техніку, пальне, посівні матеріали. Але після здійснення розпаювання майна колгоспу у шкіл виникли складнощі з обробленням ділянок. Тож з метою організації належного використання земель для навчальних цілей було вирішено укласти договори про співпрацю з сільськогосподарським підприємством, що здійснювало діяльність на землях колишнього колгоспу. Крім того, сільськогосподарське підприємство почало надавати навчальним закладам матеріальну підтримку, яка ніколи не буває зайвою, а, навпаки, буває вкрай необхідна. Адже відомо, що державне фінансування шкіл залишає бажати кращого, а проблеми виникають постійно: щось зламалось, десь потік дах, щось терміново потрібно придбати, виконати припис санітарної служби або МНС тощо.

Матеріальна допомога школам від сільгосппідприємства поступає на спецрахунок закладів. При школах існують ради, до яких входять учні, батьки, педагоги. Саме на засіданнях рад, з огляду на поточні проблеми шкіл, вирішується, на які шкільні потреби необхідно направити кошти, в тому числі - матеріальну допомогу, надану сільськогосподарським підприємством. Ні адміністрація шкіл, ні вчителі не мають жодного доступу до цих коштів – в навчальних закладах запевняють, що механізм їх розподілу прозорий і зрозумілий.

В середині 2020 року на адресу шкіл почали надходити запити від поліції про надання інформації стосовно укладених договорів, потім розпочалися виклики на допит до поліції, як пояснював слідчий керівникам шкіл, навчальні заклади підозрюють у вчиненні злочину за самовільне заняття земельної ділянки. Через деякий час на адресу шкіл надійшла ухвала Дворічанського районного суду Харківської області про надання документів. Після надання документів поліції "як грім серед ясного неба" почали надходити позовні заяви від Куп’янської окружної прокуратури про визнання даних договорів недійсними і з вимогою звільнити земельні ділянки. Наразі вже тривають судові слухання у Господарському суді Харківської області.

"Ми – сільський навчальний заклад, – розповідає Надія Кононенко, директорка Тавільжанського ліцею. – Тому поряд з тим, що надаємо учням загальну освіту, повинні прищеплювати дітям любов до землі, повагу до хліборобської праці, розуміння, що хліб всьому голова. Україна – держава більш аграрна, ніж індустріальна, земля – наше головне багатство.

Тому наявність земельної ділянки, знайомство з тим, як вирощуються сільськогосподарські культури, який урожай може дати поле, якщо за ним доглядати з використанням сучасних технологій, а ПСП "Тавільжанське" їх має, допомагає орієнтувати наших сільських дітей на отримання сільськогосподарських професій, викликати бажання працювати біля землі, а не тікати до міста. Якщо хочете, як би пафосно це не звучало, зберегти село як таке, – адже у нас у школі кількість дітей все менша. За час співпраці з ПСП "Тавільжанське" в нас не виникало жодних проблем, підприємство зарекомендувало себе надійним та добросовісним партнером. Ознайомившись з позовними заявами, ми дізналися, що, на думку прокуратури, укладення даних договорів про співпрацю спричинило порушення інтересів держави. Ми не можемо ще й досі зрозуміти, в чому відбулося порушення інтересів держави? В тому, що завдяки матеріальній підтримці ПСП допомагаємо місцевому бюджету утримувати заклад освіти, а дітям – мати належні умови для навчання? Наразі ми всю цю ситуацію пов’язуємо з тим що у 2021 році в Україні відкриється ринок землі, і комусь дуже сильно хочеться забрати у школи землю".

Підтримує колегу і Валентина Шовгеня, директорка Пристанційної гімназії: "Саме завдяки співпраці діти мають можливість закріплювати теоретичні знання практичними навичками, знайомляться з професіями, робочими місцями, технікою.Також ми можемо і на оновлення школи кошти направити. Давайте я вам покажу, на що йдуть кошти від співпраці. Останній навчальний рік ми перейшли на дистанційне навчання і якби не кошти від співпраці, чесно, я не знаю, щоб ми робили. Ми ж не мали відповідного обладнання. Ну як вести уроки? Подивіться, саме завдяки коштам від співпраці кожному вчителю ми придбали комп’ютер, встановили телевізори у кожному класі. Ця техніка дозволила нам повноцінно проводити уроки онлайн. Крім того, трохи раніше ми замінили меблі у класах, зробили ремонт класних кабінетів, ще не скрізь, правда, але різницю ви можете побачити, що було і що наразі ми маємо".

Директорка Тавільжанського ліцею також проводить екскурсію ліцеєм і демонструє результати співпраці: "Повністю обладнали кухню ліцею, відповідно до державних норм, придбали плиту, спеціальні кухонні столи, посуд, закупили та встановили бойлер. Поступово ремонтуємо будівлю ліцею, оновлюємо коридори, класи, частково перекрили дах, у спортзалі провели цілий ряд робіт із доброустрою", - говорить Надія Кононенко.
На думку Голови адвокатського об’єднання "Аурум Лекс" Ярослава Микити, дії прокуратури є протиправними та вчиненні зі зловживанням процесуальними правами, що надані прокуратурі. Так підставою для відкриття кримінального провадження нібито стала інформація, отримана прокурором з публічної кадастрової карти, проте кадастрова карта не містить інформації про укладені договори спільної діяльності. Земельні ділянки школам належать на підставі постійного користування, що надає їм право володіння, користування та господарювання на них, є всі необхідні документи, які підтверджують законність володіння  земельними ділянками.  Щодо заявлених прокуратурою позовів про визнання укладених школами договорів про спільну діяльність недійсними, то, на мою думку, яка співпадає з позицією Головного управлінням Держгеокадастру у Харківській області, прокуратура взагалі не мала належних правових підстав звертатися до суду, оскільки саме Держгеокадастр  є  уповноваженим органом, що має право звертатися до суду у випадку порушень чинного законодавства щодо використання землі.  І найголовніше: з тексту заявлених позовів абсолютно незрозуміло в чому саме полягає порушення інтересів держави і яка шкода цим порушенням спричинена.  Таким чином можемо лише припустити, що дії прокуратури викликані або бажанням "отримати зірочки" або з метою виведення земельних ділянок з володіння шкіл напередодні відкриття ринку землі.

Читайте также