Харківські лікарні купують послуги комп’ютерної томографії та МРТ на мільйони гривень і лише мріють про власне обладнання

Усі замовлення отримує один діагностичний центр

Вісім харківських лікарень цього року уклали договори з приватним діагностичним центром на надання послуг із комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії. Вартість цих закупівель – від допорогових 199 тисяч до майже 1,7 млн грн. Про це стало відомо із документації, розміщеної на сайті «Прозоро».

Що і почім купують

Послуги замовляють міська клінічна багатопрофільна лікарня №25, міська багатопрофільна лікарня №18, міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17, міська клінічна дитяча лікарня №16, міська клінічна лікарня №13, міська клінічна лікарня №7, міська клінічна лікарня №8, а також обласна дитяча клінічна лікарня №1. Послуги пацієнтам медичних закладів мають надати до 31 грудня.

Переможцем в усіх цих закупах стало одне підприємство – ТОВ «Гемо Медика Харків», більш відоме харків’янам як «Європейський радіологічний центр».

Діагностичний центр існує з 2010 року і знаходиться на першому поверсі лікарні №8 (Салтівське шосе, 266Г). Інтерес до цих закупівель виник на початку року. Члени громадської організації «Харківський антикорупційний центр» помітили, що вартість послуг, вказана на сайті приватного центру, суттєво відрізняється від цін, прописаних у договорі, підписаного з лікарнею №25. Сума закупівлі склала 199 тисяч гривень. За КТ головного мозку за договором мають платити 1400 гривень, в той час як у прайсі центру вказано, що послуга коштує 700 гривень. КТ одного відділу хребта лікарня замовила по 1550 гривень, у самому центрі – 850, КТ ангіографія всієї аорти з контрастом коштує лікарні 3650 гривень, у центрі - 2950.

Тоді представники громадської організації отримали пояснення від приватників: послуги коштують дорожче, бо включається ще й вартість транспортування пацієнтів до закладу в спецтранспорті у супроводі лікаря, тобто це коштує ще 700 гривень.

Але тут варто відзначити, що в договорі представники міської лікарні не «розшифровували» такий формат послуги, тобто транспортування не прописане. В документах медзакладів зазначено лиш те, що послуга має надаватися «за дзвінком», тобто представник лікарні повідомляє, що медичний центр має у конкретний день і час прийняти такого-то пацієнта.

КЗОЗ Обласна дитяча клінічна лікарня №1 на послуги із обстеження хворих шляхом проведення магнітно-резонансної томографії має намір до кінця року витратити 497 тисяч гривень. Тендер на півмільйона не відбувся двічі – окрім «Гемо Медики Харків» свої пропозиції ніхто не надав. Договір з ТОВ заключили за договірною процедурою, знизивши початкову вартість закупівлі на 3 тис. грн.

А ось Харківська міська клінічна лікарня №7 в лютому 2018 року оголосила тендер вартістю 1,22 млн грн. І в березні підписала договір із тою ж таки «Гемо Медикою Харків». Загалом центр має надати 1540 послуг: КТ головного мозку (без плівки) – 752, КТ ангіографія судин головного мозку з контрастом – 49, КТ органів грудної клітки та органів черевної порожнини з контрастом – 51, КТ головного мозку – 658 і МРТ одного відділу хребта - 30 послуг.

Кінцевий термін виконання також грудень 2018 року. У лікарні є власний магнітно-резонансний томограф, але немає обладнання для КТ.

Єдиним конкурентом переможця торгів стала Фізична особа-підприємець Байзульдіна Алла Булатівна (підприємство знаходиться за адресою вул. Балакірєва, 1, тобто орендує приміщення у Харківського науково-дослідного інституту загальної та невідкладної хірургії).

Цей же ФОП брав участь у торгах від лікарні №8. І знову ж таки програв «Європейському радіологічному центру». Сума закупки – 1 млн 663 тис. 600 грн, це 705 різних послуг, які мають надати до 31 грудня. Загалом ФОП пропонував свої послуги лише на 250 гривень дорожче, ніж конкуренти. Проте у наданій тендерній пропозиції ціни на деякі обстеження були суттєво вищі. Наприклад, KT органів грудної та черевної порожнини з контрастом «Гемо Медика» пропонувала за 2950 гривень, а ФОП Байзульдіна – за 3600 гривень. КТ головного мозку – 700 і 1200 гривень відповідно, КТ ангіографію судин всієї аорти з контрастом з ЕКГ-синхронізацією – 3550 і 3900 гривень відповідно, КТ коронографію з контрастом – 2950 і 3600 гривень відповідно. Чи мало підприємство намір справді боротися за «ласий шматок», пропонуючи таку цінову політику? Тендерний комітет лікарні, звичайно ж, визнав пропозицію «Гемо Медики» економічно більш вигідною. Центр запропонував такі ж самі ціни, як і в прайсі на своєму сайті.

В прейскуранті, що додається до договору, підписаного ТОВ «Гемо Медика Харків» із КЗОЗ «Харківська міська клінічна багатопрофільна лікарня №18», комп’ютерна томографія головного мозку коштує 700 гривень, так само як вказано в прейскуранті на сайті приватного центру, ціна послуги «ангіографія судин грудної аорти з контрастом з ЕКГ-синхронізацією» вартує 2950 гривень, що також співпадає з сайтом, а ось послуга «МРТ головного мозку з контрастом», за яку лікарня має заплатити 1650 гривень, у клініці коштує на 200 гривень дешевше. Послуга «КТ серця з оцінкою коронарних артерій з контрастом, Ca-scoring», яку лікарня купує за 3500 гривень, у центрі роблять за 3200. Магнітно-резонансна томографія одного з сегментів кінцівок (плече, передпліччя, кисть, стегно, гомілка, стопа) 1200 гривень – і для лікарні, і на сайті.

Кому показані КТ і МРТ за бюджетний кошт

У лікарнях, коментуючи, співпрацю з «Європейським радіологічним центром», роблять важливу ремарку – безкоштовне обстеження не може отримати «людина з вулиці», тобто, маючи певні проблеми і звернувшись до лікаря вказаних медзакладів, отримати направлення неможливо. Воно передбачене лише для тих пацієнтів, які вже знаходяться у стаціонарах і потребують термінового уточнення діагнозу.

«До нас часто потрапляють люди із болем у грудях, і буває, що ми виключаємо патологію серця, а біль же є, людина не просто так опинилася в нас. Тому для уточнення діагнозу ми таких пацієнтів направляємо на томографію. Враховуючи, що не завжди і не у всіх є такі можливості – сплатити за обстеження, місто виділяє кошти для пацієнтів стаціонару», - говорить начмед лікарні №8 Ольга Романенко.

Вона пояснює, що, наприклад, МРТ головного мозку потрібне для точного діагностування інсульту, бо лікування його різних видів відрізняється. Інший приклад - тромбоемболія легеневої артерії, при якій вводяться дорогі препарати для розрідження крові. «Зворотна сторона медалі тут – можливі кровотечі, - пояснює начмед. – Тому нам необхідно візуалізувати стан пацієнта, щоб прийняти адекватне рішення, показане введення тромболітиків чи ні».

Свого обладнання для проведення МРТ і КТ у лікарні немає. Ольга Романенко зазначає, що коштує воно надто дорого, йдеться про 2-3 мільйони євро, а також дороге обслуговування. «Жодна бюджетна організація не потягне таке обладнання», - впевнено говорить начмед.

Кількість пацієнтів, які отримали направлення на безкоштовну діагностику цього року, в лікарні не назвали. Проте, зазначають, що протягом трьох останніх років з бюджету міста надходить біля двох мільйонів гривень щорічно саме на ці послуги (в 2017 – 1,9 млн, в 2018 – 1,7 млн), тобто мова йде про обстеження сотень пацієнтів (мешканців Харкова).

«Такою послугою користуються соціально незахищені верстви населення, той, хто не може собі дозволити через фінансову скруту чи складний фізичний стан питання індивідуальної оплати. Тому ми звертаємося в приватний центр, і людині це обстеження нічого не коштує», - говорить головний лікар 17-ї лікарні Дмитро Черепов. Бувають випадки, коли пацієнт може сам поїхати на діагностику в певний час, коли ж він не може через свій стан вільно пересуватися, його доставляють спецтранспортом, який надається за іншою домовленістю з центром, пояснює лікар.

Конкуренція була формальною

Щодо самих торгів у лікарні всі запитання адресують у департамент охорони здоров’я Харківської міськради, який є замовником. «Лікарня – споживач послуг, у нас є можливість звертатися в цей центр за послугою. І це все», - говорить Черепов.

Неофіційно медики ж кивають – у «Європейського радіологічного центру» конкурентів на ринку немає, такого рівня апапаратури, мовляв, більше немає ні в кого. Але ніхто більше й не пропонує одночасно послуги і КТ, і МРТ. Щодо кількості пацієнтів, яких цього року направили до приватників, звучать слова «десятки» і «сотні».

У ТОВ «Гемо Медика Харків» свою співпрацю з міськими лікарнями вирішили взагалі не коментувати, вважаючи підняття цієї теми «провокацією».

«Ми не будемо коментувати цю тему по тій простій причині, що зі сторони засобів масової інформації не раз були провокації… Немає ніякої корупційної схеми, у нас все чисто і прозоро. Одного коментаря було, я вважаю, достатньо для того, щоб закрити це питання (мається на увазі пояснення щодо цін на послуги, надане «Харківському антикорупційному центру» – авт.)», - сказала директор із маркетингу Альона Кірєєва. На запитання про кількість пацієнтів, які пройшли обстеження з початку року за дзвінком із харківських лікарень, у центрі готові відповісти лише «компетентним уповноваженим органам».

Поки ґрунтовно не прокоментували ці закупи і в департаменті охорони здоров’я Харківської міськради. Там пообіцяли розглянути письмовий журналістський запит «у порядку встановленому Законом», це означає, що відповідь нададуть не раніше, ніж за місяць. Тож запитання про відсутність конкуренції та перспективи закупівлі обладнання для лікарень поки залишаються відкритими.

Члени громадських організацій, які займаються моніторингом державних закупівель, зазначають, що менш ніж за два роки, починаючи з кінця 2016-го, на закупівлю вказаних діагностичних послуг із бюджету міста Харкова витратили загалом 9 млн 251 тис. грн. Йдеться про 13 договорів, які були укладені без проведення конкурсу, 12 – на суму 199 тис., яка дозволяє не проводити аукціон. А ось 5 процедур, де йшлося про більші суми, провели за відкритими торгами.

«П’ять закупівель були проведені як відкриті торги, але на всі аукціони приходили ФОПи, які надавали свої пропозиції без мети виграти торги. Вони особливо не заморочувалися на складання документації. Суми їхніх пропозицій не відповідали тим, які вони вказували в документах. Але при цьому заклади не відхиляли їх пропозиції та допускали їх до аукціону. Тобто формально процедуру ніби й витримали. Я вважаю, що тендери оголошувалися під конкретного учасника, але була створена штучна конкуренція», - говорить учасник спільноти «Дозорро», аналітик БО «Мережа 100% життя» м. Харків» Костянтин Дмитрієв.

Він зазначає , що закупку медичних послуг із КТ і МРТ можно було б розділяти, в такому випадку на аукціон могли б зайти кілька приватних діагностичних центрів, які мають якийсь один вид обладнання. «Вони б могли дійсно між собою конкурувати. Пацієнтам же все одно, за великим рахунком, куди їхати на обстеження, - на територію Медкомплексу на Салтівці, на вул. Балакірєва чи на вул. Пушкінську», - говорить аналітик.

Зазначимо, що засновниками і бенефіціарами ТОВ «Гемо Медика Харків» є Марина Овчинникова (діючий керівник центру, яка підписує всі договори), Андрій Мангов (завідуючий центром), Андрій Оводов й Ігор Путря. Кінцевим бенефіціарним власником є словацьке підприємство «Гемо Медика Іст» в особі Штефана Гуліка.

Створено центр було на кошти словацьких інвесторів, вартість проекту за офіційними даними, складала 2 млн євро (в центрі встановлено комп'ютерний томограф SOMATOM Definition AS та магнітно-резонансний томограф Magnetom C (0,35 Тл) фірми «Сіменс»).

Центр відкрився восени 2010 року за участі харківських чиновників, які заявили, що два встановлені томографи «унікальні» для Харкова та мало не для всієї країни. Тодішній віце-губернатор області Ігор Шурма сказав, що придбання 64-зрізового комп’ютерного томографу не під силу ні місту, ні області. «Доводиться шукати шляхи соціального партнерства з комерційними структурами, для яких це основа бізнесу», - сказав Шурма у коментарі ЗМІ. Міська влада в обличчі тоді виконуючого обов’язки мера Геннадія Кернеса підписала із центром договір соціального партнерства. Йшлося про те, що кожного місяця в центрі безкоштовно зможуть обстежитися до 20 малозабезпечених пацієнтів. Як бачимо, зараз «партнерство» значно розширилося.

«За ті гроші, які за півтора року віддали приватній структурі, можна було б придбати томограф у одну з лікарень, а так це замкнене коло і величезне поле для зловживань. На придбання важливих діагностичних послуг будуть витрачати все більше грошей із кожним роком»,- вважає аналітик БО «Мережа 100% життя» м. Харків» Костянтин Дмитрієв.

 

Довідково. Матеріал створений у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life» за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» у рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль із протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події у Харкові та області!


Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
Поделиться