Мер Терехов та тютюнова імперія «Кісет»

Цинічний бізнес. Тютюнова мережа Терехова не платить жодної копійки до бюджету Харкова.

У той час як у Харкові масово зносять сотні торгових точок, які не змогли в умовах війни та постійних обстрілів сплатити орендну плату за довоєнними тарифами, у місті незаконно продовжує працювати і розширюватися мережа кіосків "Кісет". Міська влада абсолютно не турбує, що через це бюджет Харкова недоотримує 24 млн грн на рік. А все тому, що мережа "Кісет" має відношення до мера міста Ігоря Терехова.

Зовсім недавно у Харкові вибухнув серйозний скандал. ЗМІ з'ясували, що міська влада через комунальне підприємство "Сучасне місто" вимагає з власників усіх торгових точок погасити орендну плату у повному обсязі та за всі місяці війни за ще довоєнними тарифами. Зрозуміло, більшість власників торгових точок такої можливості не мали, адже бізнес-активність у місті через бойові дії різко впала, населення Харкова помітно скоротилося через тих, хто поїхав, багато МАфи та магазини постраждали від обстрілів, а то й зовсім зруйновані.

Але замість того, щоб спробувати підтримати малий бізнес і знайти рішення, яке влаштувало б і власників МАФів, і міську владу, Виконком міськради розпочав знесення об'єктів, які мали заборгованість.

Під тиском ЗМІ та громадськості Терехов навіть був змушений показово провести через міськраду рішення на підтримку підприємців Харкова. Цим рішенням частину власників бізнесу звільнили від орендної плати за перші три місяці війни, що, однак, лише згладило проблему. Занадто мало підприємців потрапило під тереховську пільгу, та й працювати в місті було практично неможливо шість місяців, а не три. Водночас цей скандал розкрив низку дуже цікавих деталей і ще одну не менш серйозну проблему.

Виходячи із відповідей профільного департаменту та коментарів посадових осіб міської ради, журналісти з'ясували, що за офіційними даними, у Харкові до початку війни було оформлено близько трьох тисяч МАФів, які мали відповідні договори з КП "Сучасне місто".

Суть таких договорів полягає в тому, що комунальне підприємство за встановлену плату надає в оренду об'єкт благоустрою (фактичне чітко встановлене місце), а підприємець отримує право на встановлення на цьому місці об'єкта малої архітектурної форми (тимчасової споруди, кіоску, літнього майданчика тощо) ). Жоден МАФ не може бути розміщений на території міста без відповідного договору із КП "Сучасне місто", яке таким чином працює у Харкові з 2018 року.

За підсумками 2021 року це КП після сплати необхідних податків перерахувало до міського бюджету понад 20 млн. грн. зборів за договорами з підприємцями, що є відчутною статтею доходів Харкова.

Цікавою деталлю при аналізі оприлюднених останніх рішень Виконкому міської ради про необхідність знесення більш ніж 100 кіосків стало те, що серед потенційно об'єктів, що потенційно демонтуються, не було жодного кіоску торгової мережі "Кісет".

"Кісет" є найбільшою у Харкові роздрібною торговельною мережею, яка налічує понад 500 об'єктів торгівлі. Основним товаром у магазинах "Кісета" є сигарети, але вже давно кіоски непомітно перетворилися на мінімаркети площею понад 30 квадратних метрів із широким асортиментом алкоголю, напоїв та інших продуктів.

Згідно з нормативними актами, прийнятими сесією міської ради, МАФи, які торгують підакцизними товарами, тобто сигаретами та алкоголем, повинні сплачувати максимально можливу встановлену орендну плату на користь КП "Сучасне місто". У випадку з об'єктами торгової мережі "Кісет" орендна плата за один об'єкт складає близько 4 тис. грн. на місяць залежно від площі МАФу. Якщо помножити 4 тис. грн орендної плати на місяць на кількість магазинів (500 шт) та отримуємо середній щомісячний платіж близько 2 млн грн, що відповідно на рік становить 24 млн грн, які компанія "Кісет" має перераховувати комунальному підприємству. Це більше, ніж усі надходження до бюджету Харкова від КП "Сучасне місто" за 2021 рік. Як бачимо, сума для бюджету міста є досить великою.

Можна було б подумати, що компанія "Кісет" є сумлінним орендарем, справно платить комунальному підприємству та не має заборгованостей за оренду, тому й не потрапляє до "зачистки". Однак реальність виявилася куди прозаїчнішою.

Головним сюрпризом у журналістському розслідуванні стало те, що, за інформацією КП "Сучасне місто", торговельна мережа "Кісет" не має жодних укладених договорів з комунальним підприємством і не здійснює оплату за користування місцями для розміщення своїх МАФів взагалі. Жодних договорів та оплат не було у "Кісета" з КП "Сучасне місто" і в минулі роки.

Тільки уявіть, виходить, що найчисленніша за кількістю об'єктів торгівлі мережа в місті, що має понад 500 магазинів, що займається продажем найвищого рентабельного товару - сигарет протягом багатьох років безкоштовно користується міською землею і не має жодних дозволів на встановлення своїх торгових об'єктів. Тобто, існує абсолютно нелегально. Здавалося б – це нонсенс, але не у Харкові та не з мером Тереховим.

Щомісячні збитки міського бюджету від діяльності торговельної мережі "Кісет" становлять 2 млн грн, це 24 млн грн на рік, а за весь період існування профільного комунального підприємства та необхідності оформлення договорів з 2018 року це 96 млн грн. Ця сума вже не просто значна, а прямо космічна. Цих коштів вистачило б для фінансування медичних та соціальних програм, закупівель та ремонту міського транспорту, витрат ЖКГ тощо.

Як же можливо, що міська влада з усіма своїми інспекціями, департаментами, підрозділами, районними адміністраціями, комунальними підприємствами роками не помічає п'яти сотень кіосків - магазинів "Кісет"? Як же можливо, що мерія зносить сотні об'єктів торгівлі, які офіційно встановлені просто за те, що підприємці не спроможні сплатити оренду за період активних бойових дій, а при цьому не висувають претензії "Кісету"?

Справа в тому, що мер Харкова це і є торговельна мережа "Кісет". За великим рахунком про те, що особисто Ігор Терехов має до "Кисета" безпосереднє відношення більшість харків'ян має знати вже давно. Як мінімум з початку 2000-х років, адже на цю тему вийшло вже не одне журналістське розслідування, зокрема розслідування "Bihus.info" .

Автори журналістських розслідувань не могли не звернути увагу, що одним із чотирьох бенефіціарів ТОВ "Кісет", згідно з даними реєстрів, є Олена Винник. Вона ж, крім того, володіє більш як десятком компаній, у тому числі мережею приватних лікарень "ОН Клінік" та "Оксфорд Медікал Харків", мережею лабораторій "Він лаб". Є серед компаній Винник та ТОВ "Інтерспін", якою вона володіє спільно з Вікторією Терьоховою - матір'ю мера Харкова. Нічого дивовижного в цьому немає, просто минулого Олена Винник чоловіка Ігоря Терехова . Як бачимо, мер Харкова, як і багато українських чиновників і політиків, воліє реєструвати бізнес на найближчих родичів.

В історії з Оленою Винник Терехов вчинив навіть ще завбачливіше. У 2014 році він з нею розлучився. Тут примітні два факти. По-перше, ніякого поділу майна подружжя під час розлучення не проводили, а по-друге, розлучення було оформлене якраз напередодні набрання чинності законом про електронне декларування, який зобов'язує чиновників вказувати майно найближчих родичів. Таким чином, формально Терехов як би до "Кисета" більше відношення не має, але за фактом продовжує контролювати цей бізнес, оформлений на колишню дружину.

Цей факт і пояснює не лише привілейоване становище кіосків "Кісет" у Харкові та режим максимального сприяння з боку міської влади, а й те, що "Кісет" може абсолютно нелегально працювати в місті, не сплачуючи до міського бюджету жодної копійки і не боячись перевірок та зносів.

Таким чином, під час війни, коли Харків гостро потребує будь-яких надходжень до бюджету, Терехов вважає за краще економити 24 млн грн на рік, щоб витрачає ці гроші на особисті потреби. Хто ж його чіпатиме чи перевірить, якщо він сам і повинен за цим стежити. Терехов не просто використовує службове становище заради особистого збагачення, він виявляє вищий ступінь лицемірства і цинізму, наживаючись на харків'янах, що страждають від війни.Алексанр

27 березня 2023, 16:29

Тереху в харькове - Писет, и он этого достоин.

Алексанр

12 березня 2023, 10:39

Мер И. Терехов показывает зубки. Источник: https://kharkov.comments.ua/article/money/public-sector/8497-obvineniya-bespoleznaya-doroga-i-titushki-zachem-vremennaya-vlast-harkova-terroriziruet-tc-barabashovo.html © Comments.ua

Заказчик статьи

7 грудня 2022, 13:25

Я доволен, хорошо написали! После смены зайдите в кабинет к супервайзеру за премией

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Поділитися