Експерти розповіли, чи можуть російські окупанти піти у наступ на Харків
Загрози для Харкова зберігаються
Харків чи не щодня перебуває під обстрілами з боку російських окупантів. Чи слід оголошувати у місті евакуацію? Чи може РФ знову атакувати Харків? На відповіді за цими питаннями експерти порталу "Коментарі" звернулися до експертів.
Політолог, експерт аналітичного порталу "Слово і Справа" Валентин Гладких зазначає, що заяви російського військово-політичного командування та пропагандистів свідчать – вони не відмовилися від своїх амбітних та безглуздих планів руйнування суверенітету України та її територіальної цілісності.
Більш того, терористичний спосіб ведення росіянами війни з перших її днів не змінився, включаючи масовані обстріли, в тому числі ракетні, цивільних об'єктів. Внаслідок чого страждає насамперед громадянське населення. Також потрібно усвідомлювати, що об'єктами таких обстрілів може бути будь-який населений пункт України. Очевидно, що зараз ЗСУ, посилені одержаною від партнерів зброєю, мають набагато більше можливостей протидіяти агресивним діям росіян, у тому числі ракетним обстрілам. Втім, повністю ліквідувати цю загрозу навряд чи можливо. Тим більше коли йдеться про населені пункти, розташовані безпосередньо біля російсько-українського кордону. У тому числі й місто Харків, яке майже щодня зазнає обстрілів з території Росії. Найгірше, що навіть якщо ми вийдемо на державний кордон, це не покладе край подібним обстрілам", – наголошує експерт.
Він також звертає увагу, що українська влада схвалює рішення про евакуацію, виходячи з оцінки реальної ситуації та прогнозів її розвитку. Так, наприклад, було схвалено рішення про евакуацію з Донецької та Луганської областей, де ЗСУ героїчно стримують настання загарбників.
"За твердженнями військових експертів, росіяни не мають достатньо сили, щоб повторити наступ на Харків чи Київ. Втім, вони та в березні, за оцінками аналітиків, не мали достатньої сили для повномасштабної війни, але це не стримало їх від вторгнення. Тому і сьогодні вони можуть спробувати розпочати наступ, де завгодно", – прогнозує Валентин Гладких.
Питання в тому, чи продовжує він, наскільки такий наступ може виявитися успішним.
"Як показують останні події, ймовірність цього зменшується у міру нарощування ЗСУ можливостей для знищення окупантів. І президент України Володимир Зеленський має рацію, коли коментуючи жорстокі обстріли великих українських міст – Харкова, Миколаєва – каже, "чим потужніша буде наша зброя і чим більшою буде дальність її застосування, тим швидше закінчиться ця жорстока війна". На превеликий жаль, іншого способу убезпечити наших громадян та наші міста, окрім зброї, у нас немає", – констатує експерт.
Політолог, голова платформи Єдиний координаційний центр Олег Саакян розмірковує так:
Очевидно, що загрози для Харкова зберігаються. Росія продовжує обстріл. І, на жаль, виключати можливість спроб прориву на Харків, у тому числі з півночі, зі східно-південного спрямування було б легковажно".
І за цих обставин, продовжує експерт, питання евакуації/не евакуації населення мають постійно обговорюватись владою. З поясненнями того, за яких умов обов'язкова евакуація (як на Донбасі) може бути оголошена – і як вона буде відбуватися тоді.
"Те, що сьогодні немає такого чіткого пояснення, провокує напругу. Адже якщо евакуація не відбувається, слід пояснити, чому. Якщо планується – пояснити, за яких умов, коли та як", – вважає Олег Саакян.
• Рано вранці 11 серпня в Харкові пролунала серія вибухів. Російські окупанти вкотре обстріляли один із районів міста. Мер Харкова Ігор Терехов прокоментував ситуацію у своєму Telegram-каналі. За його словами, окупанти потрапили по житловому будинку. На щастя, ніхто не постраждав. Терехов опублікував світлини наслідків ранкових обстрілів міста.